• 12.06.2017 - LETNÍ ŠKOLA v Budapešti - pro bakalářské studenty 2. a 3. ročník

Vážené studentky a studenti,

níže naleznete informaci o letní škole, která se bude v červenci konat v Budapešti. Letní školu pořádá National University of Public Service (http://www.uni-nke.hu/), fakulta evropských studií a MV. Pokud máte zájem o účast, prosím, pošlete mi do pátku 16. června do 12.00 svůj životopis a krátký motivační dopis. Obojí v anglickém jazyce, jako pdf soubor mailem. V rámci letní školy proběhnou přednášky zabývající se bezpečnostní v Evropě, vládnutím v evropských státech a v neposlední řadě rolí střední Evropy v EU. Součástí letní školy budou též strategické hry a simulace a společenský program. Přednášky a další aktivity budou probíhat v anglickém jazyce. Ubytování zařídí hostící univerzita na nové koleji, která se nachází 5 minut pěšky od univerzity. Hostící univerzita uhradí ubytování, stravu a náklady dopravu a na společenský program. Účastníci si hradí jen cestovní pojištění. V případě otázek jsem Vám ráda k dispozici. Šárka Waisová

Invitation

V4 / EU Summer School

Budapest, 17-22 July 2017

The National University of Public Service (NUPS, Budapest, Hungary) is organising a summer school for university students who conduct their studies related to international relations, political science, European integration, law or related fields preferably on a master level.

NUPS organises the event with the co-operation of Matej Bel University (Banská Bystrica), Metropolitan University (Prague), Pan-European University (Bratislava) and University of West Bohemia (Plzen). Up to 5 students will be accepted from each partner institution. Interested students should apply through their university. Participants will be nominated by the partner institutions.

The key topic for the 2017 Summer School is multi-speed integration. A tentative programme is attached to this invitation. The working language of the summer school is English.

Venue in Budapest is provided by NUPS. Extracurricular activities are foreseen in Budapest and elsewhere. NUPS will issue a certificate of attendance and will indicate the ECTS credits awarded for completion in its own grading system (2 ECTS credits).

The Summer School is free of charge for the students nominated by the partner institutions. Accommodation, catering (breakfast, lunch and some dinners) and study materials will be provided by NUPS. NUPS also offer to cover travel costs as well. Participants are expected to arrive on 16 July and depart on 22 or 23 July.

Šárka CABADOVÁ WAISOVÁ

Zpet na seznam aktualit