Archeologie
Charakteristika programu
Bakalářský studijní program poskytuje solidní teoretické, metodologické a faktografické základy oboru archeologie jako součásti historických věd. Jeho cílem je, aby absolvent získal důkladné znalosti archeologické teorie a metod, systematiky archeologických pramenů Čech a Moravy ve středoevropském kontextu, porozuměl možnostem a limitům archeologického poznání minulosti na základě hmotných pramenů a orientoval se v základních okruzích otázek týkajících se problematiky sídlení, získávání obživy a výroby, rituálních projevů včetně pohřbívání a úrovně technologických znalostí v pravěku, středověku a novověku Čech a Moravy.
Profil a uplatnění absolventa
Absolvent si osvojí základní vědomí o artefaktovém dědictví minulosti a jeho významu pro současné lidstvo, disponuje znalostmi a dovednostmi, které mu umožní realizovat dílčí samostatnou odbornou práci při terénním výzkumu archeologických památek a jejich vyhodnocení. Dokáže aplikovat terénní, laboratorní a další metody výzkumu, včetně základního zvládnutí moderních technologií a formalizovaných analytických nástrojů užívaných v současné archeologii. Dále získá teoretické a metodologické základy pro provádění evidence, dokumentace nemovitých památek a dalších činností v oblasti archeologické památkové péče, stejně jako pro odbornou práci s muzejními archeologickými sbírkami nebo s daty v informačních systémech. V rámci dvou specializačních modulů studenti buď získají znalosti muzejnictví, základní poznatky o sbírkotvorné a další činnosti muzeí, památkové ochraně a managementu archeologického dědictví, a to v souvislosti s uchováním a prezentací archeologického dědictví nebo se zaměří na problematiku smrti a pohřbívání v minulosti, příslušných rituálů a získají také základní poznatky z biologické antropologie. U větší části absolventů se předpokládá pokračování studia v magisterském stupni, ve kterém prohloubí svoje znalosti archeologie a příbuzných oborů. Část může působit v oboru např. na pozici terénních techniků nebo laboratorních pracovníků v organizacích realizujících archeologické výzkumy, v muzejních nebo památkových institucích. Praktické znalosti různých dokumentačních metod, informačních technologií a základů konzervace historických artefaktů absolventi uplatní také v řadě dalších profesí mimo archeologii. Obecně se absolventi uplatní ve všech pozicích vyžadujících získávání, analýzu a správu dat.
Studijní plán
Podrobné informace o studiu, např. seznam povinných, povinně volitelných a výběrových předmětů, jejich zařazení do semestrů a ročníků, obsah těchto předmětů a další detailní informace o průběhu studia, studijních předpisech apod. najdete ve studijním plánu.
Podmínky přijímacího řízení
Přijímací zkouška probíhá formou písemného testu, který obsahuje otázky z archeologie (především Čech), historie a zeměpisu.