PRO ŠKOLY
Fakulta filozofická se snaží úzce spolupracovat se středními i základními školami. Pracovníci i studující všech našich kateder nabízí širokou škálu aktivit pro studující středních a základních škol. Přijedeme k vám a uspořádáme odbornou přednášku seminář či workshop. Ale můžete navštívit i naší fakultu. Prohlédnout si učebny, laboratoře a diskutovat s akademiky i studujícími. Nebo se našimi odborníky vydejte na exkurze po památkách západních Čech
Z našich aktivit
S jazyky po středních školách
Studium jazyků je na naší fakultě tradičně velmi vyhledávanou možností. Naši vyučující pravidelně navštěvují střední školy v regionu a diskutují se studujícími o podobě studia v programu Cizí jazyky pro komerční praxi. V minulém roce proběhla prezentace studijního programu CJKP na Sportovním gymnáziu v Plzni a studijní program byl průběžně prezentován i studentům Waldorfského lycea Dobromysl jako budoucí studijní možnost.
V listopadu katedra filologických studií uspořádala workshop se studenty gymnázia v Hořovicích.
Archeologie na školách
Katedra archeologie FF ZČU spolupracuje s řadou základních, středních škol a gymnázií v Plzeňskem kraji. V rámci připravených přednášek mají žáci a studenti možnost seznámit se s prací archeologa prostřednictvím vybraných témat se zaměřením na teorii a metodu oboru, regionální i světovou archeologii. Zájemci mají možnost využít přednášek na svých školách stejně jako programu připraveném v prostorách laboratoří katedry. Zároveň mají možnost využít nabídky tematických vycházek po městě Plzni – Plzeň archeologická, na archeologické lokality Plzeň-Hradiště, hrad Plzeň-Litice a další hradní lokality v okolí města Plzně, mezi které patří hrady Komberk, Kyjov nebo Radyně. Nabízený program je vždy připraven s ohledem na věkovou skupinu posluchačů od mateřských škol po studenty středních škol a gymnázií.
V minulých letech proběhly přednášky v Mateřské škole kardinála Berana v Plzni, 15. základní škole v Plzni, na Masarykově gymnáziu, Gymnáziu v Plzni na Mikulášském náměstí, Gymnáziu Luďka Pika, gymnáziu Jaroslava Vrchlického v Klatovech, Gymnáziu a Střední odborné škole Plasy, ZŠ Elementary v Plzni, 1. ZŠ v Hořovicích nebo na gymnáziu v Roudnici nad Labem.
Projektový den
V rámci Dne historie organizovaného gymnáziem v Klatovech byly členem Katedry archeologie předneseny dvě přednášky pro studenty. První z nich byla zaměřena na archeologii raně přemyslovských sídel (hradišť) se zvláštním zřetelem na západočeský region. Druhá přednáška byla věnována představení moderních trendů archeologie, konkrétně neinvazivních metod detekce, dokumentace a analýzy pravěkých a historických nalezišť. Zvláštní pozornost byla věnována principům dálkového archeologického průzkumu (vizuální prospekce z letadla, práce s družicovými snímky a využití dat leteckého laserového/lidarového skenování krajiny). Hlavní důraz byl v tomto vystoupení kladen na využití moderních technologií s ohledem na etický význam neinvazivních (nedestruktivních) postupů při péči o archeologickou složku národního kulturního dědictví.
Připrav se na vysokou školu
Naši odborníci mohou dozorovat studenty středních škol, kteří pro své aktivity využijí laboratoře a vybavení naší fakulty. Tak jako studentka Gymnázia J. Vrchlického Klatovy, která dochází pod vedením Anny Pankowské do naší laboratoře biologické antropologie.
Přednášky i pro učitele
Spolupracujeme s Krajským centrem vzdělávání
- Veronika Sobotková: přednáška pro učitele SŠ a ZŠ (dějepis, zeměpis a ZSV): Blízký Východ - současné konflikty a problémy
- Jan Záhořík: přednáška pro učitele SŠ a ZŠ (dějepis, zeměpis a ZSV): Afrika v 21. stolení - dědictví minulosti a výzvy budoucnosti
Zajímá nás motivace středoškoláků
Vstupujeme na střední školy v Plzeňském kraji v souvislosti s výzkumem mapování motivací SŠ jít na VŠ (1x za dva roky), abychom tak rozšiřovali povědomí o fakultě a získali přehled o potřebách a preferencích středoškoláků.