Charakteristika programu

Cílem bakalářského studijního programu Historie je především naučit studenty základním znalostem a dovednostem vedoucím k samostatnému a kritickému poznávání minulosti a poskytnout jim na bakalářské úrovni vědomosti o politickém, hospodářském, sociálním a kulturním vývoji lidské společnosti v celé její šíři (od starověku do 20. století), tedy vybudovat širokou vzdělanostní strukturu, a pomoci jim zvládnout praktické i teoretické návyky a dovednosti. Během studia se studenti naučí pracovat s prameny, osvojí si kritický přístup k odborné literatuře a tvořivé myšlení v přístupu k historickým faktům a procesům. Budou rovněž připraveni jak pro možné navazující studium v rámci navazujícího magisterského studijního programu, tak pro odbornou činnost v historických a obecně kulturních institucích. Pozornost je ve studijním programu věnována rovněž jazykové kompetenci studentů.

Profil a uplatnění absolventa

Absolvent bakalářského studijního programu Historie získal základní faktografický přehled o politickém, kulturním, hospodářském a sociálním vývoji od starověku do 20. století (světové dějiny), resp. od raného středověku do 20. století (české a československé dějiny), o vývoji dějin dějepisectví od starověku do 20. století a naučil se základům odborné historické práce. Během svého studia se rovněž seznámil s nezbytnými přesahy do vybraných vědeckých disciplín, které mu umožňují důležitý nadhled a rozšiřují jeho potenciální obzory (filozofie, antropologie), případně získal praktické dovednosti potřebné jak pro potenciální následné studium, tak pro praktický život (předmět Praxe), a naučil rovněž se odborně komunikovat alespoň v jednom cizím jazyce.
Získané znalosti a dovednosti umožňují absolventům široké uplatnění ve škále kulturních institucí (knihovny, archivy, muzea, galerie atd.), v nichž mohou vykonávat kvalifikované odborné činnosti vyžadující speciální znalosti a dovednosti historického či příbuzného zaměření, jako je např. katalogizace, klasifikace, heuristická činnost, odborná průvodcovská služba atd. Absolventi budou připraveni pokračovat v navazujícím magisterském studiu historického nebo příbuzného zaměření na Západočeské univerzitě v Plzni nebo jiné vysoké škole v České republice nebo zahraničí.

Studijní plán

Podrobné informace o studiu, např. seznam povinných, povinně volitelných a výběrových předmětů, jejich zařazení do semestrů a ročníků, obsah těchto předmětů a další detailní informace o průběhu studia, studijních předpisech apod. najdete ve studijním plánu.

Podmínky přijímacího řízení

Přijímací zkouška probíhá formou písemného testu, který obsahuje padesát otázek ze světových a českých dějin, filozofie, dějin umění a všeobecného politického a kulturně historického přehledu.