Kulturní studia Blízkého východu

Charakteristika programu

Mezioborový bakalářský studijní program Kulturní studia Blízkého východu je zaměřen na historický vývoj a rozmanitost kultur regionu Blízkého východu a severní Afriky od starověku do současnosti s důrazem na moderní a soudobé společnosti a státy. Studenti si vytvoří rozsáhlý soubor faktografických znalostí o minulých i současných blízkovýchodních kulturách, díky znalosti relevantních teoretických pojetí a metod vybraných společenských a humanitních věd zároveň získají potřebné nástroje pro porozumění různým kulturním prvkům či vzorcům a jejich vývoji. V rámci přístupů a poznatků zejména kulturní a sociální antropologie, historie a religionistiky jsou studenti seznamováni s kulturními fakty a procesy v daných historických souvislostech a podobách, významná pozornost je přitom věnována důležitým náboženským tradicím. Volitelné předměty profilujícího základu přitom zaručují studentům možnost usilovat o hlubší znalost v jednom ze tří specializačních celků, islámu, judaismu a starověkých náboženství Blízkého východu. Nedílnou součást programu pak přirozeně tvoří studium vybraného pramenného regionálního jazyka, arabštiny, moderní hebrejštiny, perštiny nebo akkadštiny.

Profil a uplatnění absolventa

Absolvent bakalářského studijního programu Kulturní studia Blízkého východu se bezpečně orientuje v diverzitě a vývoji kultur a specifických kulturních prostředí Blízkého východu a severní Afriky v širším historickém kontextu s důrazem na moderní a současné společnosti a státy. Absolvent tohoto mezioborově pojatého programu je vybaven znalostmi dějin a kultury regionu od starověku po současnost, zná základy relevantních náboženských tradic, identifikuje a v daných souvislostech rozumí konkrétním sociálním normám, konvencím, zvykům, hodnotám, náboženským idejím, symbolům. Zároveň se stává praktickým uživatelem jednoho z blízkovýchodních jazyků. Pro porozumění kulturním systémům a kulturním reáliím regionu absolvent využívá teoretických poznatků získaných v rámci mezioborové perspektivy kulturní antropologie a sociologie, historických věd a religionistiky. Znalosti a dovednosti získané v povinných i volitelných předmětech absolvent dle svého zájmu prohloubil díky nabídce studijních pobytů a jazykových kurzů v blízkovýchodních i evropských zemích při využití různých programů mobility.

Na Katedře blízkovýchodních studií se snažíme vychovávat odborníky připravené komunikovat a hájit zájmy České republiky ve vztahu k regionu Blízkého východu a severní Afriky, klademe přitom důraz na jejich schopnost pohybovat se v terénu, pružně reagovat na aktuální dění v regionu a rámcově jej analyzovat. Naši absolventi pracují v diplomatických službách a bezpečnostních složkách státu, potkáte je na personálních a marketingových odděleních nadnárodních společností, podnikají v oblasti export/import nebo v cestovním ruchu. Naleznete mezi nimi zahraniční korespondenty celostátních médií, koordinátory rozvojové spolupráce, zaměstnance muzeí, nacházejí uplatnění rovněž jako terénní výzkumníci, průvodci nebo pořadatelé kulturních akcí a podobně.

Studijní plán

Podrobné informace o studiu, např. seznam povinných, povinně volitelných a výběrových předmětů, jejich zařazení do semestrů a ročníků, obsah těchto předmětů a další detailní informace o průběhu studia, studijních předpisech apod. najdete ve studijním plánu.

Podmínky přijímacího řízení

Přijímací zkouška probíhá formou písemného testu, který obsahuje 70 otázek z kultury, dějin a náboženství regionu Blízkého východu a severní Afriky a všeobecného přehledu (základy společenských věd, historie, umění aj.).