Mezinárodní vztahy - teritoriální studia

Charakteristika programu

Absolvováním oboru Mezinárodní vztahy – teritoriální studia získáte výbornou orientaci v oblasti mezinárodních vztahů s teritoriálním zaměřením dle vlastní volby na: region anglosaských zemí / Evropu. V bloku povinných předmětů se studenti seznamují s oborem mezinárodní vztahy, tématy výzkumu, základními teoriemi, metodami a jednotlivými podobory, jako řešení konfliktů, analýza zahraniční politiky, mezinárodní organizace apod. Součástí bloku povinných předmětů je také několik prakticky orientovaných kurzů (média, projekty, politická ekonomie) s úzkou vazbou na uplatnitelnost absolventů na trhu práce. Druhou složku studia pak tvoří volitelná specializace v teritoriálních studiích, a sice blok kurzů pro britská a americká studia či pro evropská studia. Všechny bloky obsahují kurzy zaměřené na politiku v daných regionech (resp. na politické systémy zemí regionu) a kurzy z oblasti areálových studií (regionální organizace a spolupráce, historické formování regionu). Absolventi získají výborné jazykové kompetence v jazyce dle zvolené specializace (v angličtině, v ruštině, ve francouzštině či v němčině).

V rámci celého bakalářského studia převládá zaměření na soudobou mezinárodní politiku a realitu v regionu dle zvolené specializace. Hlubší vhled do mezinárodních vztahů coby vědecké disciplíny je studentům poskytnut v rámci navazujícího studia.

Profil a uplatnění absolventa

Absolvování oboru vybaví studenty řadou praktických znalostí a dovedností, které jim pomohou při hledání uplatnění. Naši absolventi nacházejí uplatnění ve veřejném i soukromém sektoru - např. v mezinárodních organizacích, neziskových organizacích, státní službě, médiální sféře či soukromých společnostech v oblastech zahraničních styků, projektového řízení apod.

Absolvent bakalářského programu Mezinárodní vztahy – teritoriální studia disponuje obecnou orientací v oboru mezinárodní vztahy s teritoriálním zaměřením dle zvolené specializace. Absolvent je seznámen s oborem mezinárodní vztahy, tématy výzkumu, základními teoriemi, metodami a jednotlivými podobory (řešením konfliktů, analýzou zahraniční politiky, studiem Evropské unie a dalších mezinárodních organizací apod.). Absolvent je připraven na výkon povolání rovněž díky absolvování prakticky orientovaných předmětů, které mu poskytnou základní znalosti a dovednosti v oblastech médií a public relations, projektů, veřejné správy a mezinárodní politické ekonomie. Absolvent disponuje výbornou orientací v politických reáliích regionu anglosaských zemí či Evropy dle zvolené specializace. Absolvent rovněž získá jazykové kompetence v jazyce dle zvolené specializace a volitelného bloku (v angličtině, němčině, ruštině či francouzštině). V rámci programu převládá zaměření na soudobou mezinárodní politiku a politické reálie v regionu dle zvolené specializace. Absolvent disponuje znalostmi a dovednostmi, které mu umožní prohlubovat svůj zájem o obor v rámci navazujícího magisterského studia, a zároveň je dostatečně připraven z hlediska uplatnitelnosti na trhu práce.

Studijní plán

Podrobné informace o studiu, např. seznam povinných, povinně volitelných a výběrových předmětů, jejich zařazení do semestrů a ročníků, obsah těchto předmětů a další detailní informace o průběhu studia, studijních předpisech apod. najdete ve studijním plánu.

Podmínky přijímacího řízení

Přijímací zkouška probíhá formou jednotného písemného testu pro obě specializace. Test obsahuje šedesát otázek ze společenskovědního základu, reálií soudobé mezinárodní politiky, humánní geografie a novověké politické historie. Uchazeč volí danou specializaci v den konání zápisu do studia.

Doporučená literatura

Dufek, P. a kol. (2012): Společenské vědy pro střední školy. 2. díl. Didaktis.

Köhlerová, T. (2015): Politologie a člověk v mezinárodním prostředí. Občanský a společenskovědní základ. Computer Media.

Petrželková, J. (2011): Evropská unie k maturitě a přijímacím zkouškám. Computer Press.