Monografie 2023
Spiritualita v sociální práci se seniory
Jan Kaňák, Michal Opatrný, Věra Suchomelová, Karel Šimr, Jan Váně

Spiritualita v sociální práci je téma, které bývá chápáno jako vlastní pouze sociální práci v USA. Ve skutečnosti se však debata o něm rozvíjí řadu let i ve výrazně sekulárním prostředí Evropy nebo Austrálie. Jeho východiskem je předpoklad, že určitou spiritualitu má každý člověk a že zdrojem jeho představ o dobru a zlu, zdrojem hodnot a motivací je právě jeho spiritualita. V tomto smyslu je spiritualita pro sociální práci důležitá stejnou měrou v náboženském i sekulárním společenském kontextu, protože je faktorem, který ovlivňuje životní situaci klienta. V českém prostředí sice nejpozději od roku 2008 vycházely k tomuto tématu dílčí publikace, zatím však chyběla hlubší výzkumná sonda. Výsledky svého podrobnějšího výzkumu spirituality českých seniorů, který grantově podpořila národní agentura ČR pro aplikovaný výzkum (TAČR), předkládá v této knize tým odborníků z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Západočeské univerzity v Plzni a z Univerzity Karlovy v Praze. Výzkum usiloval o lepší porozumění tomu, jak současní senioři chápou a prožívají své stáří a svou spiritualitu a jak chápou a prožívají vztah mezi stářím a spiritualitou. Tento záměr přinesl poměrně nečekané výsledky, které jsou v knize podrobně popsány a které mají další výzkumný potenciál, stejně jako praktický přínos pro výkon sociální práce ve službách pro seniory. Kniha je určena sociálním pracovníkům, aktivizačním pracovníkům, manažerům sociálních služeb a duchovním, kteří se sociálními službami spolupracují.
Rok publikace: 2023
Místo publikace: Brno
Vydavatel: Centrum pro studium demokracie a kultury
ISBN: 978-80-7325-575-6
Náboženství za mřížemi: stále(é) i nestálé
Jan Váně, Lukáš Dirga

Kniha spojuje dvě velká témata z prostředí sociálních věd, náboženství a vězeňství. Jedná se o první publikaci, která v českém kontextu nabízí takto široce pojaté prolnutí uvedených společenských institucí. Autoři předkládané publikace si kladou několik cílů: Představit, jak se proměňuje význam a role náboženství za mřížemi českých věznic. Poskytnout srovnání přístupů k tématu v zahraničí a u nás. Na příkladu vlastních výzkumů analyzovat perspektivy aktérů pohybujících se v prostředí věznic. Ať už jde o samotné odsouzené, zaměstnance věznice či specificky vězeňské kaplany. Předkládaná kniha tak spojuje dvě velká témata z prostředí sociálních věd, náboženství a vězeňství. Jedná se o první publikaci, která v českém kontextu nabízí takto široce pojaté prolnutí uvedených společenských institucí. Význam publikace spočívá rovněž v tom, že ani v zahraničí nepatří sociálněvědní výzkum role náboženství v prostředí věznic do mainstreamového proudu.
Rok publikace: 2023
Místo publikace: Brno
Vydavatel: Lukáš a syn
ISBN: 978-80-7364-156-6
COVIDO ERGO SUM: Distanční vzdělávání a e-learning v humanitních studijních programech v České republice
Gabriela Fatková, Lenka Benediktová, Jan Baťko a Marie Fritzová

Publikace „COVIDO ERGO SUM“ se zabývá tématem využití online vzdělávání v humanitních oborech na univerzitách. Výzkum byl realizován v rámci projektu ELEPHANT (E-learning Prospects for Humanities), v němž byly porovnávány pandemické zkušenosti s online výukou v různých evropských zemích (Litva, Polsko, Slovensko, Itálie a Česká republika) a na základě výzkumu v těchto zemích byly vytvořeny konkrétní nástroje, scénáře jednotlivých lekcí a videa použitelná ve vysokoškolské výuce humanitních věd. Tato kniha detailně představuje výsledky případové studie provedené v České republice.
Rok publikace: 2023
Místo publikace: Plzeň
Vydavatel: Západočeská univerzita v Plzni
ISBN: 978-80-261-1171-9
Arabské jaro - I. díl - Tunisko, Libye, Maroko
Veronika Sobotková a Jan Pěchota

Publikace popisuje události známé jako „Arabské jaro“ a desetiletí následného transformačního vývoje spolu s analýzou příčin a dopadů. Tento svazek (část I.) zkoumá situaci v Tunisku, Libyi a Maroku.
Rok publikace: 2023
Místo publikace: Plzeň
Vydavatel: Západočeská univerzita v Plzni
ISBN: 9978-80-261-1182-5
Problémy interkulturní komparatistiky. (Komparativní myšlení – pojmy – interpretační sondy)
Petr Kučera

Monografie zkoumá fenomény cizího a jiného jako stěžejní problematiku komparativního myšlení o literatuře a umění, které usiluje o překonání statičnosti a schematičnosti v přístupu k uměleckým dílům vzniklým v různých národních kulturách. Výchozím bodem úvah je pojetí literární a umělecké komunikace jako nelineárního a nekauzálního dialogického procesu, jehož vztah ke komunikaci sociální je do značné míry ambivalentní: na jedné straně je její součástí, na druhé straně představuje alternativu k ustáleným zobrazovacím a vyjadřovacím mechanismům – převládající jazykové normy a společenské konvence více či méně narušuje a prosazuje jinou hierarchii hodnot.
Rok publikace: 2023
Místo publikace: Plzeň
Vydavatel: Západočeská univerzita v Plzni
ISBN: 978-80-261-0787-3
Očerki istorii russko-češskich kul'turnych svjazej: sobytija – ličnosti – iděi
Petr Lozoviuk, Kirill Shevchenko

Monografie zkoumá vznik, vývoj a různé aspekty rusko-českých kulturních vztahů, které dosáhly svého vrcholu v 19. a na počátku 20. století, v širokém historickém, společenském a kulturním kontextu. Zvláštní pozornost je věnována nejvýznamnějším a nejznámnějším událostem v dějinách Ruska i České republiky, které ovlivnily vývoj vzýjemných vztahů, a také konkrétním veřejným, kulturním a náboženským osobnostem, které se významně zasloužily o rozvoj rusko-českých vztahů.
Rok publikace: 2023
Místo publikace: Minsk, Bělorusko
Vydavatel: Kolorgrad
ISBN: 978-985-8965-98-3